Bumerang nedir?

Attığı kişiye bir yay çizek geri döndüğünü bildiğimiz bumerang yapısı itibari ile ilginç bir alettir. Peki bu ilginç şey tam olarak ne için yapılmıştır? Ne amaçla kullanılmıştır? İlk nerede kullanılmıştır? Nasıl atılır?

Bumerang ilk defa Avustralya\'nın yerlilerinden olan Aborjinlerde görülmüş ve kullanılıdığı bilinmektedir. Aborjinlerin haricinde Hindistan,Avrupa ve Mısır ülkelerinde de kullanımına dair bilgilere rastlanmışsa da bizim bildiğimiz attıktan sonra geri dönen bumerang\'ı Aborjinler kullanmıştır. Diğer ülkeler de kullanılan bumeranglar geri dönmemektedir.

Bumeranglar, okaliptus ve akasya gibi sert ağaçlardan boyları 35 cm  ila 120 cm arasında, şekli V harfini andıran kollarını birbirne 90 derece bir açı bulunacak şekilde yapılmaktadır.

Atıldığında geri dönen bumeranglar aborjilen tarafından kullanılmıştır. Amerikalı ,Endonezyalı,Hindistanlı ve Avrupalı yerlilerinin kullandığı bumeranglar uzun,ağır ve havyan avcılığında kullanıldığı için geri dönmezler. Avlarda ve savaşlarda kullanılan bumeranglar atılan canlıya ciddi zararlar vermesiyle birlikte öldüğüde olmaktadır. Hatta Bumerangların etkisini attırmak için uçlarına kanca takılanlarda olmuştur.Aborjinlerin bumerangları yaparken  kül ile ısıtılarak uçlarını birbirinin aksi yönünde kıvırırlardı. Boyları 50 cm - 70 cm arasında ve 350 gram ağırlığındaydı.

Bumerangların iki çeşidinin de yapısındaki aerodinamik sayesinde atıldığı anda kendi etrafında dönmeye başlar ve atıldığı yerden 15 metreye kadar yükselebilir. Aborjinler genelde sürü halinde uçuşan kuşlara atarlar. Gelen bumerangı yırtıcı bir kuş olduğunu düşünen sürüler yere dalışa geçerek ağaçlarda gerilmiş olan ağlara takılarak yakalarlardı.

Bumerangları yere paralel olarak atarsanız yerden 15 metre yükselir Eğerki yere dikine çarptırarak atılırsa yerden 45 metre kadar yükselebileceği biliniyor.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!