Dinazorları Yok Eden Şey Neydi? - Dinazorlar Nasıl Yok oldu?

Dünyada daha önceden var olduğu, kazılardan çıkan fosillerle kanıtlanan Dinazorların,günümüzden yaklaşık 230 milyon yıl önce var oldukları 65 milyon yıl öncede yok oldukları tahmin edilmektedir. 150 milyon yıl gibi uzun bir süre yeryüzünde besin zincirinin en üstünde bulunmuş olan dinazorlar, boyut,ağırlık ve karakteristik özellikleri bakımından insanlar tarafında hep merak konusu olmuştur.

     Yeryüzünde 2000 den fazla dinazor türü yaşadığı tahmin edilmekdir. Bununla birlikte türlerin arasındaki boy ve ağırlık farkı çok fazladır.En uzun dinazorlar 25 ile 30 m uzunluğa ve 18 ila 32 ton ağırlığa sahip iken En kısa dinazorlar 60 cm uzunluğa ve 5 kilo ağırlığa sahipti.

    Şimdi gelelim Dinazorların Yok eden şeyin ne olduğuna
Dinazorların yok olmasına neden olan şey yüzde yüz bilinmese de iki ihtimal üzerinde duruyor.
1. Dünyada buzul çağın yaşanması
2. Dünyaya çarpan bir astroid

Aslında her ikinin bir de olması dünyadaki Dinazor neslinin yok olmasına sebep olmuştur.

      Uzayın Derinliklerinde uzunluğu 170 kmlere varan astroidler çarpışarak Dünyamıza çarpacak olan Chicxulub isimli astroidin oluşmasına neden oldu.Asroidlerin aralarındaki çarpışma etkisiyle yörüngesinden çıkan Chicxulub ismindeki astroid dünyaya hızlaca çarptı. Dünyaya çarpan Chicxulub isimli astroidin çapının 12 km olmasına rağmen madde yoğunluğundan dolayı milyarlaca ton ağırlığındaydı. Chicxulub Saniyede 20 km hızla dünyaya çarpmasıyla Hiroşima ve Nagazaki atılan atom bombalarından 1 milyar kat daha fazla enerji ortaya çıkardı.

      Meksika’nın Yucatan olarak adlandırılan bölgesine çarpan astroid etrafa saçtığı enerji ve yükselen sıcaklık nedeniyle
kilometrelerce uzaklıkta canlıları bir anda yok olmasına neden oldu.
Çarpışmanın etkisiyle Atmosfere milyonlarca ton kaya ve toz parçaları dağıldı bununla birlite devasa tsunamiler meydana geldi.

      Bundan tam 150 milyon yıl önce kıyameti yaşayan dinazorların yüzde 20 sı çarpmanın etkilerine rağmen hayatta kalmayı başarmışlardı ancak kıyamet filmi hala devam ediyordu. Çarpışma etkisiyle atmosfere dağılan tozlar dünyanın güneş almasını engellediğinden bitkilerin fotosentez yapamamasına buda sırasıyla otoburların ve etoburların beslenenemesine neden oluyordu.
hava sıçaklığı gittikce düşüyordu.
Sonunda mevsimsel dengeler bozuldu dünya buzlanmaya başlıyordu. Şiddetli kar fırtınaları dünyanın her bölgesinde etkisini gösteriyordu. Bu da dünyada yaşayan bütün canlıların yok olmasına neden oldu.

      Şimdi size bir soru bu felaketler yaşanmasaydı ve Dinazorlar hala hayatta olsaydı ne yapardık bunu yorum olarak yazarak ilginç düşünceler edinebiliriz.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!