Bunu Yaparsanız Yandınız! - Dünya'nın En Garip 5 Yasağı!

Fransa’da Tren İstasyonlarında Öpüşmek Yasak

Bu kanun Fransa’nın yanı sıra İngiltere’deki bazı istasyonlarda da geçerli. 1910 yılında flörtleşen genç çiftlerin sefer gecikmelerine neden olmaları gerekçesiyle istasyonda öpüşmek yasaklansa da kanun yapıcılar gelecek tepkilerden çekindikleri için buna da bir çare bulmuş: Öpüşme alanları! Anlaşılan o ki ilginç yasaklar, beraberinde daha ilginç uygulamara neden olabiliyor.

Çin’de Boğulanları Kurtarmak Yasak

Çin’de boğulan kişilerin kurtarılması kadere müdahale etmek olarak algılandığı için kanunlar çerçevesinde yasak. Görünen o ki Doğu felsefesinin esrarengiz kuralları Çin yasalarına da yansıyor. Ancak yasağa eleştirel yaklaşan kişiler, Çin’in bu şekilde doğum kontrolünü sağladığını iddia ediyorlar.

Venedik’te Güvercinleri Beslemek Yasak

Güvercin beslemeye kalkanlar Venedik’te para cezası alıyor. Bu yasak, şehirde bulunan değerli heykelleri ve mimari anıtları temiz tutmak amacıyla yürürlüğe girmiş.

Samoa’da Eşinizin Doğum Gününü Unutmanız Yasak
Samoa, Pasifik Adalarında yer alan, sıra dışı yasalarıyla ünlü bağımsız bir devlet. En garip yasaklarından biri ise eşinizin doğum gününü unutursanız, para cezası ödemek zorunda olmanız. Kimileri bunu yasak değil de harika bir uygulama olarak algılayabilir...

Tayland’da Paraların Üzerine Basmak Yasak
Tayland’a gelen herkesin bilmesi gereken bir yasak var: Bu ülkede ayağınızla paraların üzerine basamazsınız! Çünkü hem demir hem de kağıt paraların üzerinde ülkeye dair önemli kişilerin fotoğrafları yer alıyor. Bu nedenle aman dikkat! Tayland’a gittiğiniz zaman yanlışlıkla paraya basayım demeyin, saygısızlıkla suçlanabilirsiniz.

İtalya'daki Capri Adası'nda parmak arası terlik giymek yasak!
Bu tuhaf düzenlemenin sebebi ise, bu terliklerin giyildiği zaman çıkan rahatsız edici şap şup sesleri.


Aktrisin 1998 yılında şehir hakkında yaptığı kötü eleştiriler dolayısıyla, Claire Danes Manila şehrine girmekten men edildi. Danes, Vogue dergisine verdiği röportajda şehrin hamam böceklerle ve sıçanlarla dolu olduğunu ve lağıma benzediğini söylemişti. Hükumet, Danes'ten samimi ve halka açık bir özür beklendiğini belirtiyor.


Japonya'da gece yarısından sonra dans etmek yasak!
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dans kulüplerinde yaygın olan fuhuşun yasaklanmasının ardından, lisansı olmayan dans salonlarında gece yarısından sonra dans etmek 67 yıldır yasaktı, ta ki 2015 yılında club sahipleri isyan edene kadar...


İsrail’de illegal radyo yayını yapmak yasak ancak illegal radyo yayınını 5 sene sürdürmeyi başarırsanız, artık resmi yayına dönüşüyorsunuz.

Şikago’da, nükler silah üretmek, test etmek, bakımını yapmak ya da depolamak yasak. Bulunduğu takdir de 500 dolar cezası var.

Plaka Numarası – Filipinler Filipinlerde yürürlükte olan bu kanuna göre plakalarının son hanesi 1 veya 2 olan araçlar pazartesi günü trafiğe çıkabilirler. 3 veya 4 olanlar salı, 5 veya 6 olanlar çarşamba, 7 veya 8 olanlar perşembe, 9 veya 0 olanlar ise cuma günü trafiğe çıkabilirler...


Tek Çocuk – Çin Bu kanun Çin’de 1987 yılında yürürlüğe giren kanun, aşırı nüfusu dengelemek ve hatta azaltmak amacıyla konulmuştur. Bir çocuktan fazla çocuğa sahip olmak isteyen aileler ağır bir vergi ödemek zorunda bırakılmaktadırlar...

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!