Güzel karpuz nasıl seçilir

        Bu yazımızda sizlere "karpuz seçerken nelere dikkat edilmeli? , kaliteli karpuz nasıl anlaşılır? , iyi karpuz nasıl seçilir? " konularında bilgi paylaşağız.

 

        Yaz döneminin vazgeçilmez meyvesi karpuzu ülkemizde çokca tüketiyoruz. Tüketimimiz bu kadar fazla olmasına rağmen çoğumuz karpuz seçerken ya bir kaç kulaktan duyma yöntem kullanıyoruz ya da işi alış veriş yaptığımız manav amcaların vicdanına bırakıyoruz. Açık konuşmak gerekirse de o adam o karpuzu size satmak zorunda ve karpuz kelek olsa bile size iyi diyecektir. O yüzden kendi karpuzumuzu kendimiz seçmemiz gerekiyor.

         Şunu baştan belirteyim geçen sene ve ondan önceki 4 seneye ait karpuzların kalitesini özellikle geçen sene ki karpuzların kalitesini hiç beğenmedim. O babalarımızın dedelerimizin aldığı karpuzun lezzetini bulamıyorum. Bu biraz kullanılan ilaçla birazda bir sene kavun iyi olurken diğer sene karpuzun iyi olmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

        Neyse lafı çok uzatmadan kendi tecrübelerime dayanan "iyi karpuz nasıl seçilir?" yöntemlerime başlayayım.

  1. ilk önce karpuza uzaktan baktığımızda karpuzun güneşe bakan tarafının yeşil rengi tam almış olması gerekiyor. Ne aşırı parlak olsun ne de aşırı mat olsun.gözünüze kestirdiğiniz karpuzu elinize alın.
  2. Karpuzu elinize aldığınızda büyüklük ve ağırlığı kendinizce kestirmeye çalışın. Karpuz büyük ama hififse muhtemelen içi geçmiştir. Çok ağırsa kabak olma ihtimali vardır.İkisinin ortası olacak.
  3. Ağırlığından da emin olduğumuz karpuzun sapına bakın . Karpuzun sapının yeşil olması erken hasat yapıldığı anlamına gelir. Çok kuru olması da karpuzun olgunlaştığı anlamına geliyor. Siz genel de yeşili tercih edin ben bu şekilde iyi seçimler yapıyorum.
  4. son maddemiz de ise karpuzun toprakta kalan kısmı. Karpuzlara dikkat ederseniz karpuzun toprakta kalan kısmı ya beyaz olur ya da sarıya dönük olur. Siz seçiminizi yaparken sarı renge sahip olan karpuzları seçin ama dikkat edin sarı bölge çok büyük olmasın sarı bölgesi küçük olan karpuzları tercih edin

Evet elimizden geldiğince size "kaliteli ve tatlı karpuz nasıl seçilir?" i anlatmaya çalıştım. Bir diğer yazımda  "en iyi kavun nasıl seçilir?"  konusunda bilgi aktarmayı düşünüyorum. Unutmayın karpuz seçme de şans işi ama yukarıdaki taktiklerle şansı kendi lehinize çevirebilirsiniz. Şimdi den bol şanslar! Afiyet olsun

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!