Kramp nedir?

Ayaklarını daha önce uzatamadığınız kadar ileri ve geri attığımızda ya da vucudumuzda herhangi bir uzvumuzda daha önceden yapmadığımız bir hareketi yaptığımızda her zaman olmasa bile kramp girme ihtimali var. Kramlar sadece ani hareketlerimizde değil bazen de hareketsizkende başımıza gelebilir.Bu da demek oluyor ki; Kramlar sadece harekete bağlı bir şekilde ortaya çıkmıyor. isterseniz önce kram nedir? onu açıklayalım.

Kram nedir?

              Kramp,vucudumuzdaki kaslarında beynin isteği dışında aniden hareket ederek kasılması ve bize acı vermesi halidir. vucudumuzun herhangi bir yerine kramp girdiğinde onu dışarıdan biri de elle sertliğinden gözlede normal dışı kasılmasından anlayabilir.

Kramplar neden olur?


          Aslına bakarsanız Kramp genel olarak vucudumuzdaki kasları zorladığımız zamanlarda antreman esnasında ya da antremandan sonra dinlenme halinde iken karşımıza çıkarlar. Krampların diğer bir sebebleri ise; yaşlılık,hamilelik,böbrek ,şeker,kalp damar hastalıklarıdır. Normal bir insanda bile rastlanan bu rahatsızlığı öncelemek için şunları yapmak uygun olacaktır.

Krampı önleme için neler yapılmalı ?


          Öncelikle Krampın oluşumuna neden olabilecek en büyük faktörler potasyum,kalsiyum ,mineraller ve tabikide su eksikliğidir. Özellikle yaz aylarında vucudun sık ve çokca terlemesiyle su ve bu sayılan maddelerde eksiklik meydana gelir. Bu maddelerde yoksun kalan kaslar ile sinirler arasında bağlantılar doğru sağlanamaz ve kaslarımızda istemsiz kasılmalar yani kramplar oluşur.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!