Leyla ile Mecnun Efsanesi


        Birbirini deliler gibi seven iki aşık görünce hemen leyla ile mecnun misali verilir.Leyla ile mecnun'un hikayesi bilinmese bile leyla ile mecnun benzetmesi hep kullanılır. Sebebi tabi ki leyla ile mecnun birbirlerini deli gibi sevmeleri. Hikayesini bilmeyenler için Leyla ile mecnun hikayesi


        Efsane olduğu da belirtilen Leyla ile mecnun hikayesinde mecnun aslında Bir kabile reisinin Kays ismindeki oğludur. Kays medrese eğitimi döneminde başka bir kabile reisinin kızı olan Leyla ile tanışır ve ona aşık olur. Birbirlerine duydukları sevgi o kadar büyükmüş ki; Bütün yöre kabileleri bu aşkı konuşur olmuşlar. Leyla'nın annesi hüsümet olan kabilenin oğlu ile anılan kızını kays'la görüşmemesi için medreseden alır. Leyla'nın artık medreseye gelmediğini gören kays aşkının acısı ve üzüntüsünden çılgına döner ve kendini çöllere vurur.kays'ı Çölde kuşlar ve ceylanlarla arkadaşlık ettiğini görenler Kays'a deli anlamındaki mecnun ismini takarlar.  Kays'ın acını gören babası leyla'yı istemeye gitse de leyla'yı vermezler.

          Babası oğlunun derdine derman olur,iyileşir umuduyla, kays'ı yani mecnun'u duaların kabul gördüğü Kabe'ye götürür. Mecnun kabe Allah'a şöyle yalvarır.
Ya Rab bela-yı aşk ile kıl aşina beni
Bir dem bela-yı aşkdan etme cüda beni.            Duası kabul olan Mecnun'un aşkı daha da artarak çöllerde yaşayıp dursun Leyla'da Mecnun'un aşkından yanmaktadır. Leyla'yı zengin bir adam olan  İbn-i Selam ile evlendirirler. Leyla kendisine el sürmesin diye kocasına "beni bir peri sahiplendi eğer bana dokunursan ikimizde mahfoluruz." diyerek kocasını kendisinden uzak tutmaya çalışmış. Leyla'nın evlendiğini bir arkadaşı vasıtasıyla öğrenen mecnun tümden yıkılır ve Leyla'ya mektup yazar. Leyla'da durumu anlatan yanıt mektubu gönderir.
 
            Bir zaman sonra Mecnun'un ahımı tuttu bilinmez leyla'nın kocası ibni selam ölür. Anasının babasını yanına dönen leyla ilk fırsatta Mecnun'un yanına gider. Mecnun,Leyla'yı gördüğünde tanıyamaz leyla'ya kim olduğunu sorunca; Leyla,Mecnun' şöyle bir baktıktan sonra Mecnun'un erdiğini anlar. Çekmiş olduğu ayrılık acısından sonra sevdiğinin artık aşkına karşılık vermediğini gören leyla acısından hayatını kaybeder.
 
 
        Leyla'nın ölümünü haber alan mecnun\'da mezarı başında acı içinde sızlanırken "Ya Rab mana cism ü can gerekmez
Canansuz cihan gerekmez.
" diye dua eder ve oda ölür.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!