Biyometrik fotoğraf nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir, nasıl olmalıdır ve nerede çektirebilirim?

Biyometrik fotoğraf, yüksek kaliteli çözünürlüğe sahip,farklı objelerin ve kişilerin olmadığı,arka fonu beyaz standartları ICAO tarafından belirlenen  uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alırak seyahet belgeleri,hüviyet gibi belgelerde  kullanılabilen vesikalık fotoğraf türüdür.

Biyometrik fotoğraflar eski vesikalık fotoğraflarla benzerlik gösterse de yüksek kaliteli ve bireyleri karakteristik özelliğini ortaya çıkabilmesinden dolayı yeni ehliyet ve kimliklerimizde kullanılmaya başlanmıştır. Bir vesikalık fotoğrafın biyometrik olup olmadığını ise şu şekilde anlayabiliriz.

Biyometrik fotoğraf nedir?


Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılan bir ifadedir. ICAO tarafından insanların karakteristik tanımını yapabilmek için kullanılan 3 yöntem vardır. Bunlar sırasıyla Fotoğraf,göz ve parmaktır.  Fotoğraf ve parmak biyometrileri çeşitli yerlerde kullanılsa da göz biyometrisi şuan için kullanılmamakla birlikte bazı ülkelerde gelişme aşamasındadır.

Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Biyometrik fotoğraf özellikleri nelerdir?ICAO Standartlarındaki Biyometrik Fotoğraf için Aranan Özellikler

Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.
Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.
Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.
Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.
Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.
Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.
Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.
Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.
Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirebilirim?
Biyometrik fotoğraf günümüzde vesikalık fotoğraf çeken tüm fotoğraf stüdyo

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!