Braille Alfabesi nedir? Kİm bulmuştur?

Görme engellilerin diğer insanlar gibi yazi yazmak ve okumak için kullandıkları Braille nedir? Braille alfebesini nasıl bulundu? Braile alfabesini kim buldu?

Braile alfabesini kim buldu?


Görme engellilerin kullandığı Braile alfabesini 1821 senesinde Louis Braile adında genç bir fransız tarafından geliştirmişti. Louis Braille doğuştan kör biri değildir. Braille 3 yaşındayken babasının alet çantasını karıştırırken aletlerden biri gözüne girmiş ve kör olmuştur. Braille Kör oldukta sonra ailesi tarafından Paris, Ulusal Kör Çocuklar enstitüsüne eğitim almak için gönderilir.

Braille alfabesinin bulunuşu


O dönemde Napolyon tarafından askerin geceleri birbirlerini anlayacağı bir alfabe üretilmesini istemesiyle Yüzbaşı Charles Barbier, \"Gece  yazısı\" adını verdiği bir alfabe üretti. Aslında bu alfabe birlikte Braille alfabesini temelleri atılmış oldu. Şöyle ki :

Barbier\'ın,bulduğu alfabe kullanılmaya çalışıldığında, zor ve kullanışlı olmadığı görüldü hatta ordu tarafından da uygun görülmeyerek reddildi. Bulduğu alfabenin reddedilmesiyle birlikte alfabeyi geliştirmek için Ulusal Kör Çocuklar enstitüsüne giden Barbier,burada braille tanıştı. Braille onun alfabesindeki problemin ne olduğunu anlamıştı. Braille, Barbier\'in bulduğu alfabenin temsili harflerinin elleri haraket ettirmedikçe anlaşılamacağını söyledi. Bu alfabenin sembollerinde hızlıca ilerlenemiyordu. Braille,sembol ve çizgilerin yerine noktaların kullanılmasının daha uygun olabileceğini düşündü. Sayısız denemenin ardından 6 noktalı 64 karakterli Braille alfabesini buldu. Braille,kendi adı verilen alfabeyi bulduğunda 14 yaşındaydı.


Braille Alfabesi nedir?


Braille alfabesi 2 sutunun olduğu her sütünda 3 er tane noktanın alt alt olduğu toplamda 6 noktalı ve 64 tane simgeyi ifade ediyor. Fransızca üretilen alfabe diğer ülkelerini farklı karakterine göre ayarlanarak kullanılmaktadır.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

1 tane yorum var!