Ekmekler nasıl yapılır?

Ekmek nasıl üretilir?

   Ülkemizde gıda maddelerin başında gelen ekmek soframızın vazgeçilmezi,sabahları kahvaltıda tereyağı,bal,zeytin ve peynirle afiyetle yediğimiz ekmeği diğer öğünlerimizde çorba ve yemeklerimizin yanında tüketiyoruz. Benim gibi ekmeksiz bir sofra düşünemiyor ve Ekmeksiz doyduğumu hissetmiyorum diyenler ve merak edenler için ekmeğin basitce nasıl soframıza geldiğini yazayım dedim.

Ekmek,temel olarak buğday unundan üretilir. Buyday unu da buğday tanelerinin öğütlerek un haline gelmesiyle oluşur.

Ekmek nasıl yapıldığının hikayesi

   Çiftcilerimiz Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında tarlalarını sürdükten sonra elleriyle ya da traktör gibi araçlarıyla buğdayı tarlaya ekerler. Sonrasında gübrelenir sulanır ve Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hasat edilir.Tanelerine ayrılan buğday çuvallarak fabrikaya gönderilir. Fabrikada,kalitesine ve sertliğine göre ayrılan buğday ayrı ayrı öğütülerek böreklik ve ekmeklik un olarak ayrılır.

   Fabrikada un haline gelen buğday ekmek fırınlarında su,şeker,tuz,ekmek mayası ile büyük kazan mikserlerinde yoğulur bir süre dinlenen hamura ekmek şekli verilerek 200-220 derecedeki fırınlara atırılarak pişirilir.

Afiyetler olsun.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!