Hazerfen gerçekten uçtu mu?

Galata kulesinden bir kuş gibi uçtuğu iddaa edilen türk mucidi Hazerfen Ahmet celebi gerçekten uçtu mu?

Türk bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan hazerfen ahmet celebi 1609 tarihinde doğmuş 17 yüzyılda osmanlı topraklarında yaşamış bir türk mucididir. Yaşamı boyunca diğer insanlardan farklı olarak bilimsel çalışma ve araştırmalarla gününü geçiren hazerfen ahmet celebi'nin en büyük hayali insanında bir kuş gibi uçabileceğini kanıtlamak olmuştur. Bu hayalini gerçekleştirmek için gene müslüman ve türk bilgini olan ismail cevheri'nin çalışmalarını incelemiş, Leonarda da vinci'nin kuşların nasıl uçabildiği ve kanat yapıları  konularındaki çalışmalarını da kendine kaynak edinmiştir.

 Uçma konusunda bir hayli bilgi sahibi olan hazerfen Ahmet çelebi kendine kartal tüylerinde kanat yapar ve bu yaptığı icadını ilk okmeydanındaki tepede test eder. Testlerden istenilen başarı alındığında  tarihler 1632 yılı göstermektedir. hazerfen ahmet celebi için bu büyük hayalin gerçekleştirme zamanı da gelmiştir artık. Hazerfen Ahmet Çelebi Galata kulesine çıkar ve kendini bir lodoslu istanbul havasında aşağı bırakır . Düşünülenin aksine yere çakılmayan hazerfen süzülerek üsküdar daki doğancılar mevkine inmeyi başarır. Kendisini izleyen halkı ve dönemin sultanı IV murad ın hayretler içinde bırakan mucid elde ettiği başarı sayesinde gene IV murat tarafından 100 altınla ödüllendirilir. Daha sonraları padisah'ın etrafındaki vezir ve sadrazamların "Hükkarım, Hazerfen adındaki bu zat bir hayli bilgili ve cesur haklı kendine hayran bırakmayı da başardı. Bu kişi saltanat ve sizin kudretiniz için ziyadesiyle tehlikelidir" sözleri üzerine Padisah,Hazerfen Ahmet celebiyi cezayir'e sürgün gönderir.

Hazerfen Ahmet çelebinin gerçekten uçtuğuna inanmayanlar için Evliye çelebi'nin seyehatnamesindeki  şu ifadeler ispat niteliğindedir.

"İptida Okmeydan'ın minberi üzere, rüzgar şiddetinden kartal kanatları ile sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiştir. Badehu Sultan Murad Han Sarayburnu'nda Sinan Paşa Köşkü'nden temaşa ederken, Galata Kulesi'nin taa zirve-i belasından lodos rüzgarı ile uçarak, Üsküdar'da Doğancılar meydanına inmiştir. Sonra Murad Han, kendisine bir kese altın ihsan ederek: "Bu adam pek havf edilecek (korkulacak) bir ademdir. Her ne murad ederse, elinden geliyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil, "

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!