ok.ru nedir?

Türkiye'de de sıkça karşılaştığımız Ok.ru'nu ne anlama geldiğini nasıl bir site olduğunu biliyor musunuz?

Ok.ru nedir? Nasıl bir sitedir?


Türkiye'deki kullanıcıların çoğunun bilmediği ama ülkemizde de bir hayli kullanıcıya sahip ok.ru sitesini isim olarak bilenlerde muhtemelen film sitelerindeki izledikleri filmlerden biliyorlardır. Otomatikman bu bir film sitesi diye düşünenlerinizde olmuştur. ilk önce tam olarak nasıl bir site onu izah edelim.
Ok.ru eski adıyla odnoklassniki.ru Rusya'nın eski Sovyetler birliğinden kalmış ruscanın konuşulduğu bir arkadaşlık sitesidir. Site Rusya'da milyonlarca üyeye sahiptir. Twitter'ın rusyadaki rakibi, alexa'da 110. sırada Rusya da ise, 8 sırada yer almaktadır. Sitenin kelime anlamı sınıf arkadaşı demektir.

Film sitelerinde gördüğümüz ok.ru ne için kullanılır?


Gelelim Ok.ru'yu neden film sitelerinde gördüğümüze aslında farkında değiliz ama facebook'u bile film sitelerinde kullanıyorlar. Bu gibi sosyal ağlara film yüklemek kolay ve istediğiniz büyüklükte filmler yükleyebilirsiniz. Bu gibi platformlara video yükleme sebeplerinden bir diğer ise, yüklenen videoların telif hakkı olan filmler olmasıdır.Bu kişi kendi serverlarında film barındırmış olsalar hem o kadar alanın maliyeti altında ezilirler hem de telif hakkından dolayı siteleri kapanabilir hatta büyük cezalara çarptırılabilirler. Bu gibi sosyal ağlarda pek sorun olmuyor zaten telif hakkı gelmiş olsa sosyal ağ sahipleri kullanıcılarının yüklediği videolardan sorumluluk kabul etmiyorlar sıkıntılı bir durum olsa bile avukatları yoluyla bir şekilde çözüm buluyorlar. Videoların yüklendiği alan onlar için problem oluşturmuyor zaten çünkü çok büyük serverlara sahipler.

Eğer talep olursa ok.ru sitesine nasıl abone oluncağına dair bir yazıda yazabilirim ve ya farklı içerikler için aşağıya yorum yapmanız yeterli..

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz