Renk körlüğü nedir?

Milyonlarca insanda görülebilen belki de kendimizce internetten yaptığımız araştırmalarla teşhir koyduğumuz Renk körlüğü tam olarak nedir? Renk körlüğü çeşitleri nelerdir?

Renk körlüğü nedir?


Renk körlüğü kısacası: gözümüzün ana renklerden olan kırmızı,yeşil ve maviden birini ve hiçbirini görememesidir. Bilimsel tanımı ise; gözümüzün içindeki retinadaki 3 adet bulanan koni hücrelerinin eksik bulunması ya da hiç bulunmamasıdır. Renk körlüğü kalıtsal bir hastalık olmasına rağmen kullanılan ilaçlar ve göz sinirlerinde meydana zedelenmelerden dolayı edimselde (sonra oluşan) olabiliyor. Dünyada milyonlarca renk körü olan insanlardan kadınlarda erkeklere nazaran daha az görülmektedir. Bu nedenini kadınları taşıyıcı olmalarına bağlıyorlar. Bu kanıya göre renk körü bir erkeğin kızı renk körü olacak diye bir şey yok.

Renk körlüğünün çeşitleri?

Renk körlükleri 3 başlık altında toplanabilir bunlar: Renk görme eksikleri,kısmi renk körlüğü, tamamen renk körlüğüdür.

Renk görme eksikliği:Bu renk körlüğünde tam görmek için gereken 3 koni renk hücresi yani mavi,yeşil,kırmızı bulunur. Ancak eksik çalışabildiklerinden yeşil ayırt edilemez.Bu tür vakalara döteranomali denir.

Kısmi Renk körlüğü: Bu renk körlüğünden 3 tane olması gereken koni hücrelerinden biri eksiktir. Kırmızı koni hücresinin olmadığı ve kırmızının görülmediği duruma Protonotopia kısmi renk körlüğü, Yeşil koni hücresinin olmadığı yeşile duyarsızlaşmanın olduğu duruma Deuteranopia kısmi renk körlüğü,mavi  koni hücresinin olmadığı ve mavinin duyarsızlaşmanın olduğu duruma Tritanopia kısmi renk körlüğü

Tam renk körlüğü: 3 koni hücresinin de retinada bulunmadığı durumdur. Kişi etrafı siyah beyaz görür.Bu tür durumlara Monokromatik (Monochromacy) denir.

Renk körlüğü tedavisi


Sonradan edinilen renk körlüğünde bir nebze tedavi şansı olsa da kalıtsal renk körlüklerinde kesin bir tedavi yoktur. Renk körlüğü olan kişilere ChromaGen adı verilen maddeden yapılan gözlük ve lensler verilerek tedavide çözüm olmasa bile görme konusunda normal kişiler gibi görme sağlanabilmektedir.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

0 tane yorum var!